Tentokrát si budeme povídat o lesních zvířatech a ptácích, jak se jim žije v zimním období. Jak jim můžeme pomoci s přežitím v kruté zimě. Budeme pozorovat ornitologické záznamy ptáků z ptačí budky, povíme si, která zvířata v lese přes zimu spí a která ne, ukážeme si ptáky na videu, kteří na zimu odlétají do teplých krajin a které zahlédneme v zimě v krmítku na naší zahradě.

Zahrajeme si pexeso a domino s obrázky zvířat a určíme, které stopy patří medvědovi, lišce, zajíci či veverce. Budeme tisknout tiskátky se stopami zvířat a hledat brlohy medvěda, jezevce a lišky.

Atelier

• Medvěd, liška, zajíc, veverka – malba zvířat
  • Ptáčci – výroba ptáčků z různých materiálů
  • Tiskneme stopy zvířat (tiskátka)

Dílna

• Výroba ptačí budky ze dřevěných špachtlí

Domácnost

• Připravujeme pochoutky pro ptáčky, které rozvěsíme na zahradě školy a do krmítek.

Manipulace

• Zahrajeme si pexeso, pexetrio, domino s obrázky lesních zvířat a jejich stop.
  • Doplň zvíře, které v zimě spí v noře, či doupěti. (obr. karty) Doplň ptáky, kteří odlétají, či zůstávají u nás přes zimu. (obr. karty)

Školička

• jednotažky, předmatematické představy – spočítej ptáčky na krmítku
  •                  přiřaď názvy ptáčků k obrázkům, poznej první písmeno. Orientace na ploše (nahoře, dole,    vpravo, vlevo.)

Sportovní hry

• let různých druhů ptáků (hudební rytmy)

HV

• Usnul vrabec za komínem – píseň s pohybem, Veverka Čiperka – zpěv s pohybem, Vrabec a sýkorka.

Kostky

• stavíme krmítka z kostek, nory, krmelce pro lesní zvířata.

Objevy a pokusy

• pozorování ptačích pírek a zvířecí srsti pod digitálním mikroskopem.

Říkadla

• Vrabec, Medvěd, Zima.